ÜCRETSİZ İZİN

ÜCRETSİZ İZİNDE GEÇEN SÜRE KIDEME DAHİL EDİLİR Mİ?
Mevcut uygulamaya göre hayır.Bilindiği gibi İş Kanununda ücretsiz izin çalışanın talebine bağlı ve sınırlı olarak düzenlenmiştir.Talep işçiden geldiği için ücretsiz izinde geçen süre kıdem süresinde nazara alınmıyordu.Yaşadığımız süreçteki Pandemi nedeniyle ücretsiz izin ise yeni karşılaştığımız ve istisnai bir durum.Şu anda talep işçiden gelmemekte işverenden gelmektedir.Her ne kadar mevcut uygulamada ücretsiz izin süresi kıdemden sayılmıyor olsa da İş yasası 55.maddesi (j) bendinde “işveren tarafından verilen diğer izinler “ibaresinin pandemi ücretsiz iznini de kapsayacağını ve kıdem süresinde nazara alınacağı kanaatindeyim.Çünkü pandemi ücretsiz izni işçinin onayı alınmadan işveren tarafından tek taraflı olarak verilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir